Aktuelne vesti

Seminar „Mehanizmi suprostavljanja suprotnim odlukama domaćih sudova, Suda pravde EU i ESLJP“

Predsednik Upravnog suda, sudija Radojka Marinković i šef Kabineta predsednika suda Dragana Vasić boravile su u studijskoj poseti Republici Hrvatskoj, radi učešća na Seminaru „Mehanizmi prevazilaženja suprotstavljenih presuda različitih domaćih sudova, Suda pravde EU i Evropskog suda za ljudska prava“, u Zagrebu, 19. februara 2024. godine, u organizaciji udruženja „ACA-Europe“ i Visokog upravnog suda Hrvatske, koji je realizovan kao nastavak aktivnosti u okviru švedsko-finskog predsedavanja udruženjem „ACA-Europe“ u periodu od 2024. do 2026. godine. 

U uvodnom delu Seminara učesnicima su se obratili predsednica Visokog upravnog suda sudija Inga Vezmar Barlek i državni sekretar u Ministarstvu pravde Republike Hrvatske Juro Martinović. U okviru prve sesije profesor dr Dario Đerđa, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Rijeci predstavio je Generalni izveštaj koji predstavlja sažetak odgovora koje su države učesnice dostavile. Potom, izlaganja su imali predsednik Vrhovnog upravnog suda Finske, sudija Kari Kusiniemi (Kari Kuusiniemi) i sudija Karsten Ginter (Carsten Gunter), nakon čega je usledila diskusija. Sledeći panel je obuhvatio izlaganja koja su se odnosila na praksu ESLjP i Suda pravde EU o čemu su govorili Melita Carević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zagrebu, zatim Helena Jaderblum (Helena Jaderblom), predsednik Vrhovnog upravnog suda Švedske, a potom i Krešimir Kamber iz Evropskog suda za ljudska prava. Popodnevna sesija je otpočela  prezentacijom nacionalnih izveštaja zemalja koja su predmetnu temu prikazala u odnosu na ustavne i posebne sudove. U okviru ove sesije svoja izlaganja su imali: potpredsednik Vrhovnog upravnog suda Austrije, sudija Ana Sporer (Anna Sporrer), zatim sudija Ivo Pilving (Ivo Pilving), predsedavajući Veća za upravno pravo Vrhovnog suda Estonije i predsednik Upravnog suda Republike Srbije sudija Radojka Marinković. Sudija Marinković je u okviru svog izlaganja „Mehanizmi suprostavljenih odluka – Ustavni i posebni sudovi u Republici Srbiji“ govorila o mehanizmima ujednačavanja sudske prakse u Republici Srbiji kao i međusobnoj interakciji između Ustavnog i posebnih sudova.

Aktivno učešće Upravnog suda Republike Srbije u radu udruženja „ACA-Europe“  u okviru seminara i drugih aktivnosti značajno je za upoznavanje sa aktuelnom praksom i uporednim zakonodavstvom imajući u vidu predstojeću reformu upravnog sudstva.

image_print

Povezane vesti