Актуелне вести

Семинар „Механизми супростављања супротним одлукама домаћих судова, Суда правде ЕУ и ЕСЉП“

Председник Управног суда, судија Радојка Маринковић и шеф Кабинета председника суда Драгана Васић боравиле су у студијској посети Републици Хрватској, ради учешћа на Семинару „Механизми превазилажења супротстављених пресуда различитих домаћих судова, Суда правде ЕУ и Европског суда за људска права“, у Загребу, 19. фебруара 2024. године, у организацији удружења „ACA-Europe“ и Високог управног суда Хрватске, који је реализован као наставак активности у оквиру шведско-финског председавања удружењем „ACA-Europe“ у периоду од 2024. до 2026. године. 

У уводном делу Семинара учесницима су се обратили председница Високог управног суда судија Инга Везмар Барлек и државни секретар у Министарству правде Републике Хрватске Јуро Мартиновић. У оквиру прве сесије професор др Дарио Ђерђа, декан Правног факултета Универзитета у Ријеци представио је Генерални извештај који представља сажетак одговора које су државе учеснице доставиле. Потом, излагања су имали председник Врховног управног суда Финске, судија Кари Кусиниеми (Kari Kuusiniemi) и судија Карстен Гинтер (Carsten Gunter), након чега је уследила дискусија. Следећи панел је обухватио излагања која су се односила на праксу ЕСЉП и Суда правде ЕУ о чему су говорили Мелита Царевић са Правног факултета Универзитета у Загребу, затим Хелена Јадерблум (Helena Jaderblom), председник Врховног управног суда Шведске, а потом и Крешимир Камбер из Европског суда за људска права. Поподневна сесија је отпочела  презентацијом националних извештаја земаља која су предметну тему приказала у односу на уставне и посебне судове. У оквиру ове сесије своја излагања су имали: потпредседник Врховног управног суда Аустрије, судија Ана Спорер (Anna Sporrer), затим судија Иво Пилвинг (Ivo Pilving), председавајући Већа за управно право Врховног суда Естоније и председник Управног суда Републике Србије судија Радојка Маринковић. Судија Маринковић је у оквиру свог излагања „Механизми супростављених одлука – Уставни и посебни судови у Републици Србији“ говорила о механизмима уједначавања судске праксе у Републици Србији као и међусобној интеракцији између Уставног и посебних судова.

Активно учешће Управног суда Републике Србије у раду удружења „ACA-Europe“  у оквиру семинара и других активности значајно је за упознавање са актуелном праксом и упоредним законодавством имајући у виду предстојећу реформу управног судства.

image_print

Повезане вести