Београд, 16.05.2012.

Пресуда III-9 Уж 423-12 - заштита изборног права

    Република Србија
     УПРАВНИ СУД
Одељење у Новом Саду
      III-9 Уж. 423/12
Дана 16.05.2012. године
        Б е о г р а д

 

У ИМЕ НАРОДА
     


Управни суд, у већу састављеном од судија: Душанке Марјановић, председника већа, Руже Урошевић и Зорице Китановић, чланова већа, са судијским сарадником Мирјаном Савић, као записничарем, одлучујући о жалби подносиоца Изборне листе Српска радикална странка - Др Александар Мартиновић,  изјављеној преко овлашћеног лица Ђурађа Јакшића из Новог Сада,  Булевар Михајла Пупина бр. 18б, против решења  Градске изборне комисије града Новог Сада број 020-1/2012-311-I од 10.05.2012. године, у правној ствари заштите изборног права, у нејавној седници већа одржаној дана 16.05.2012. године, у 16,00 часова, донео је 

П Р Е С У Д У 

  Жалба СЕ ОДБИЈА. 

О б р а з л о ж е њ е

Ожалбеним решењем одбачен је као неблаговремен приговор Српске радикалне странке,  подносиоца Изборне листе Српска радикална странка - Др Александар Мартиновић, за избор одборника Скупштине града Новог Сада, изјављен дана  10.05.2012. године, због неправилности у изборном поступку на бирачком месту бр. 14 - МЗ “Степановићево” Степановићево.

У жалби поднетој Управном суду поштом препоручено дана 12.05.2012. године, жалилац оспорава законитост ожалбеног решења због погрешног тумачења  Закона о локалним изборима. Сматра да је приговор  благовремен, јер је поднет у року од  24  часа од момента када је утвређена неправилност или учињен пропуст,  у смислу заштите изборног права из члана 51. и 52., у вези са чланом  32. Закона о локалним изборима. Наводи да је у изборном процесу доставе изборног материјала Градској изборној комисији учињено кривично дело фалсификовања изборних резултата, тиме што су резултати преправљани и унети у Записник о раду бирачког одобра, а нису у складу са стварним садржајем изборног  материјала. За неправилности се није могло сазнати да уопште постоје и када су учињене, док се није извршио непосредан увид у изборни материјал, а који је дозвољен да се врши у року од пет дана од завршених избора. Стога је жалилац дана  10.05.2012. године у периоду  од 12,00 до 16,30  часова извршио увид у изборни материјал и утврдио неправилности, које се огледају у томе да је у бирачком материјалу са бирачког места број 14 “Степановићево” утврђено да недостају потврде о гласању ван бирачког места, иако је у Записнику о резултатима гласања унето да 38  лица има наведено право, затим да је у рубрици неважећи гласачки листићи унет податак 114, а приликом пребројавања неважећих листића утврђено је да има  89  неважећих, а од тога  45 бланко гласачких листића, да су међу неважећим листићима нађена три важећа, да је приликом пребројавања важећих гласачих листића Ромске демократске странке нађен  261 важећи гласачки листић, а у записнику је наведено да је тај број 216, да је приликом пребројавања неупотребљених гласачких листића утврђено да их има 488, а у записнику је наведен број 646, да је приликом пребројавања гласачких листића за Српску радикалну странку утврђено да је иста освојила 79, а у записнику је уписано да је иста освојила 65 гласова. Са изнетих разлога, предлаже да суд уважи жалбу и поништи ожалбено решење, као и да наложи Градској изборној комисији да понови изборе на предметном бирачком месту. 
 
У одговору на жалбу, достављеном Управном суду са списима предмета  дана  15.05.2012. године у 21,42  часова, Градска изборна комисија града Новог Сада је оспорила жалбу као неосновану, наводећи да је одредбом члана 52. став 2. Закона о локалним изборима прописано да се приговор подноси у року од 24 часа од  дана када је одлука донета, односно извршена радња или учињен пропуст. При том се позива и на одредбу члана 32. Закона о локалним изборима, на основу које представници изборних листа и кандидати за одборнике имају право увида у изборни материјал, а нарочито у изводе из бирачких спискова, записнике бирачких одбора, записнике изборних комисија и гласачке листиће, који се увид врши у службеним просторијама изборне  комисије у року од пет дана од дана одржавања  избора. Сматра да су право на увид у изборни материјал и право на подношење приговора две одвојене правне радње, те да на благовременост приговора не утиче чињеница када је подносиоцу изборне листе омогућен увид у изборни материјал, односно да се законски рок од  24  часа, прописан одредбом члана 52. став 2. Закона о локалним изборима, рачуна од дана када је донета одлука, односно извршена радња или учињен пропуст, а не од дана сазнања за наводне неправилности. Наводи да је жалилац имао могућност да у року   од 24  часа од учињеног пропуста и без увида у изборни материјал поднесе приговор, будући да је имао своје представнике у сталном и проширеном саставу бирачког одбора. Објашњава да су све  изборне радње које се односе на спровођење избора  до утврђивања резултата избора окончане до  07.05.2012. године у  18,00  часова, када је Градска изборна комисија града Новог Сада усвојила Записник о раду те комисије. Обзиром на то да је приговор поднет на радње које се односе на спровођење избора  до утврђивања резултата избора, а да се из електронске базе података јасно може утврдити да је верификација Записника о раду бирачког одобра завршена  07.05.2012. године у  13,10  часова, то недвосмислено произлази да је приговор неблаговремен, обзиром да је поднет  10.05.2012. године, у  16,13 часова. Са изнетих разлога, предлаже да суд одбије жалбу, као неосновану.

Одлучујући о благовремено поднетој жалби, на основу одредбе члана  54. став 1. Закона о локалним изборима (“Службени гласник РС”, бр. 129/07, 34/10 - Одлука УС и  54/11), оценом ожалбеног решења, навода жалбе, одговора на жалбу, као и свих списа ове изборне ствари, Управни суд је нашао да жалба није основана.

Из списа предмета ове правне ствари произлази да је овлашћено лице подносиоца Изборне листе Српска радикална странка  - Др Александар Мартиновић, дана  10.05.2012. године у 16,13 часова поднео приговор Градској изборној комисији града Новог Сада због неправилности у изборном поступку на бирачком месту бр. 14 МЗ “Степановићево” Степановићево, са разлога што је у бирачком материјалу  са тог бирачког места утврђено да недостају потврде о гласању ван бирачког места иако је у записнику унето да 38  лица има то право, да је у записнику са наведеног бирачког места у рубрици неважећи гласачки листићи унет податак  114, а приликом пребројавања неважећих листића утврђено је да има 89 неважећих гласачких листића, од тога 45 бланко гласачких листића, да су међу неважећим листићима нађена три важећа гласачка листића, од тога 2 за Ромску демократску странку и 1 гласачки листић за Двери, а приликом пребројавања важећих гласачких листића Ромске демократске партије нађен је  261  важећи гласачки листић, а у записнику је унет број  216. Градска изборна комисија града Новог Сада одбацила је приговор као неблаговремен, обзиром да је поднет  дана  10.05.2012. године у 16,13  часова.

Одредбом члана 52. став 1. Закона о локалним изборима, прописано је да бирач, кандидат за одборника или предлагач кандидата има право да поднесе приговор изборној комисији јединице локалне самоуправе због неправилности у поступку кандидовања, спровођења, утврђивања и објављивања резултата избора, док је одредбом става 2. истог члана прописано да се приговор подноси у року од 24 часа од дана када је донета одлука, односно извршена радња или учињен пропуст.

Како се рок за подношење приговора, према цитираној законској одредби, рачуна од тренутка када је извршена радња, у конкретном случају верификација Записника о раду бирачког одбора за наведено бирачко место, односно од 07.05.2012. године, у 13,10 часова, то је рок за подношење приговора истекао дана 08.05.2012. године, у 13,10 часова. Обзиром да је жалилац приговор поднео дана 10.05.2012. године, у 16,13 часова, по истеку рока за подношење, Управни суд је нашао да је Градска изборна комисија града Новог Сада правилно одбацила приговор жалиоца као неблаговремен. Суд је нашао да на благовременост приговора није од утицаја чињеница када је подносиоцу изборне листе омогућен увид у изборни материјал, посебно имајући у виду да исти има свог представника у бирачком одбору, а да се законски рок од 24 часа рачуна од дана када је донета одлука, односно извршена радња или учињен пропуст, а не од дана сазнања за наводне неправилности. У конкретном случају, обзиром да се приговор односи на радње које су спровођене током гласања на бирачком месту број 14, а које су окончане током 06.05.2012. године, односно верификацијом резултата гласања на седници Градске изборне комисије дана 07.05.2012. године у 13,10 часова, Управни суд налази да је рок за приговор истекао дана  08.05.2012. године у 13,10 часова.

Са изнетих разлога, Управни суд је, на основу одредбе члана 40. став 2. Закона о управним споровима (“Службени гласник РС”, бр. 111/09), који се сходно примењује на основу члана 54. став 3. Закона о локалним изборима,  одлучио као у диспозитиву пресуде. 


ПРЕСУЂЕНО У УПРАВНОМ СУДУ
дана 16.05.2012. године у 16,00 часова, III-9 Уж. 423/12

Записничар                                             Председник већа-судија
Мирјана Савић, с.р.                             Душанка Марјановић, с.р.

За тачност отправка
Управитељ писарнице
Дејан Ђурић
МГ