ЉУБЉАНА , 27.03.2017.

СТУДИЈСКА ПОСЕТА ЉУБЉАНИ РАДИ ПРИСУСТВОВАЊА СЕМИНАРУ НА ТЕМУ: „ПРЕКРШАЈНЕ САНКЦИЈЕ У ЕВРОПСКОМ ПРАВУ“

Председник Управног суда, судија Јелена Ивановић и саветник за међународну сарадњу Драгана Васић боравиле су у студијској посети Љубљани у периоду од 23-24. марта 2017. године и присуствовале семинару на тему: „Прекршајне санкције у европском праву“, у организацији Удружења ACA-Europe и Врховног суда Словеније, уз подршку Европске комисије. Организатор скупа је сачинио сажетак националних извештаја у коме је дат приказ система управног судства у наведеној области у земљама чланицама Удружења ACA-Europe и који је представљао радни материјал за дискусију током семинара.

 

На почетку скупа, делегацију судија и председника судова из највиших врховних судова земаља ЕУ, поздравили су председник Републике Словеније, господин Борут Пахор, потом председник Врховног суда Словеније, судија Дамијан Флорјанчич и судија Piet Hein Donner, потпредседник Државног савета Холандије и председавајући Удружења ACA-Europe. У наставку радног дела првог дана семинара судија Марко Илешић, судија Суда правде ЕУ говорио је о прекршајним санкцијама у јуриспруденцији Суда правде ЕУ. Након краће паузе, професори са Правног факултета Универзитета у Милану, др Francesco Goisis и др Miriam Allena говорили су о прекршајним санкцијама у јуриспруденцији Европског суда за људска права у Стразбуру.

 

Другог радног дана семинара настављен је програм рада излагањем господина Huberta Van Vliet-a, правног саветника Европске комисије, а потом је уследила дискусија на тему анализе националних извештаја, коју је представила г-ђа Christine Mague, судија Државног савета Француске. Након краће паузе настављена је дискусија о анализи националних извештаја, о чему су говорили господин Denis Delvax из Државног савета Белгије и судија Liesbeth Steendijk из Државног савета Холандије. Након излагања учесника, судија Ерик Кершеван, судија Врховног суда Словеније сумирао је закључке семинара и захвалио се свим учесницима на интерактивном учешћу у раду као и одговорима, које су земље чланице Удружења ACA-Europe, доставиле организатору и на тај начин помогле да се направи свеобухватан приказ судских ситема европских земаља у области прекршајних санкција.

 

Имајући у виду да је сарадња са европским судовима од кључног значаја за размену мишљења и стицање нових знања у релевантним областима, учешће на скуповима у организацији наведеног Удружења, на теме које су од значаја за управно судство, неопходно је у циљу размене искуства и упоредне анализе поводом предстојеће реформе управног судства у Републици Србији.