АТИНА, 19. мај 2017. године , 22.05.2017.

СТУДИЈСКА ПОСЕТА ГРЧКОЈ РАДИ ПРИСУСТВОВАЊА ГЕНЕРАЛНОЈ СКУПШТИНИ УДРУЖЕЊА АЕАЈ

Председник Управног суда судија Јелена Ивановић и саветник за међународну сарадњу Драгана Васић боравиле су у студијској посети Републици Грчкој ради присуствовања Генералној скупштини Удружења судија европских управних судова (АЕАЈ), која је одржана у Атини 19. маја 2017. године, у организацији Удружења судија европских управних судова (АЕАЈ) и Удружења судија управних судова Грчке.

 

Удружење судија европских управних судова, основано 2000. године, има за циљ унапређење правне заштите лица пред огранима који врше јавна овлашћена у Европи и промовисање законитости правних аката, помажући на тај начин Европи да заједнички напредује у слободи и правди. Стога, Удружење АЕАЈ пружа подршку у проширењу знања о правној заштити у управној материји између судија управних судова у Европи и у ту сврху подразумева интензивну размену информација о релевантном законодавству и судској пракси, као и јачање положаја судија управних судова у Европи која заједнички напредује и промовисање професионалних интересовања судија управних судова на националном и европском нивоу.

 

Генералну скупштину отвориле су председник Удружења судија управних судова Грчке, судија Ангелики Ланиоти (Aggeliki Lainioti) и председник Удружења судија европских управних судова (АЕАЈ), судија Едит Целер (Edith Zeller). Госпођа Целер представила је Извештај о реализованим активностима Удружења, предстојећи план активности за наредни период и друга питања од важности за рад Удружења. Том приликом председавајући радних група Удружења АЕАЈ представили су извештаје о спроведеним активностима у претходном периоду као и планиране активности у оквиру радних група за миграције и азил, пореско право и заштиту животне средине. Поред поменутих активности Удружење АЕАЈ успоставило је сарадњу са Саветом Европе и Америчким Удружењем Адвоката, о чему су говорили чланови Удружења. Једна од тачака дневног реда била је разматрање захтева за пријем у чланство Удружења, како индивидуалних, тако и групних. Једногласно је донета одлука о пријему свих нових чланова у Удружење. Једна од тема за дискусију била је актуелна ситуација у вези управног судства у појединим земљама, као што су Турска, Азербејџан, Аустрија и многе друге земље. Свакако једна од забрињавајућих чињеница на коју Удружење често указује је и актуелна ситуација у Турској где је, према извештајима, велики број судија, адвоката и новинара и даље у притвору.

 

Генерална скупштина је завршена представљањем Програма рада за 2018. годину и плана рада Радних група, са појединачним темама које ће у оквиру предстојећих радионица и семинара бити обрађене, као и следеће Генералне скупштине која је заказана за почетак јуна следеће године. Имајући у виду значај Удружења европских управних судова (АЕАЈ) од изузетног је значаја могућност упознавања са радом и праксом европских управних судова као и размена искуства и мишљења о релевантним питањима од значаја за управно судство.