Драч, Албанија 24-26. јул 2018. године, 03.08.2018.

РЕГИОНАЛНА РАДИОНИЦА НА ТЕМУ: “ЕВРОПСКО ПРАВО У ВЕЗИ СА АЗИЛОМ ЗА СУДИЈЕ ЗАПАДНОГ БАЛКАНА И ИСТОЧНОГ ПАРТНЕРСТВА”

 

Делегација Управног суда у следећем саставу: председник Управног суда, судија Јелена Ивановић, судија Љиљана Маскимовић, судија Мира Василијевић, судија Весна Чогурић и судија Павел Јонаш боравили су у студијској посети Републици Албанији ради учешћа у Регионалној  радионици на тему: “Европско право у вези са азилом за судије Западног Балкана и партнерских држава”, којa је одржанa од 24-26. јула 2018. године, у Драчу, Албанија, у организацији Европске канцеларије за подршку систему азила  (ЕАSO).

Радионицу је отворила Басија Опалска из Европске канцеларије за подршку систему азила (ЕАSO) Сектора за судове и трибунале. Након презентације Басије Опалске, уследиле су презентације националних азилних система земаља учесница, по следећем редоследу: Албанија, Босна и Херцеговина, Косово*, БЈР Македонија, Србија, Црна Гора, Јерменија, Грузија, Молдавија и Украјна. По завршетку презентовања националних азилних система, представници УНХЦР Регионалне канцеларије за Југоисточну Европсу су одржали презентацију о свом делокругу у области азила. У оквиру другог дела првог радног дана одржане су три сесије. Прву сесију на тему “Дефинисање статуса избеглице” водио је Марк Брн (Mark Byrne). Потом је сесију на тему “Увод у заједнички систем азила” водио Бернард Досон (Bernard Dawson). Трећу по реду сесију водио је Марк Брн (Mark Byrne) на тему “Докази и процена кредибилности у захтевима за међународну заштиту”.

Други радни дан судије су слушале о “Члану 15 (ц) Квалификационе директиве – разлике у односу на Конвенцију о избеглицама” где је указано да Квалификациона директива садржи норме које прописују критеријуме за стицање заштите, односно успостављање критеријума ко може бити субјекат међународне заштите. У оквиру следеће сесије под називом “Члан 3 Европске конвенције о људским правима” коју је водио Криштоф Косовиц (Krzysztof Kosowicz) учесници су слушали о примени члана 3. ЕКЉП. Потом је предавач, Бернард Досон (Bernard Dawson), водио сесију у оквиру које је представио услове за престанак међународне заштите. Следећу сесију водио је Криштоф Косовиц (Krzysztof Kosowicz) на тему “Лишавање слободе и протеривање тражиоца азила”. Након паузе, уследила је сесија о Даблинској уредби која дефинише под којим условима је држава чланица одговорна за спровођење поступка азила.

Трећег радног дана организована је симулација суђења у азилном предмету. Учесницима је презентовано чињенично стање конкретног предмета, на основу чега су учесници били подељени у 3 групе (судско веће, браниоци тражиоца азила и тужени орган). Свака група је разматрала, у складу са додељеном улогом, предмет и излагали аргументе за примену релеватног материјалног права које треба применити на конкретно чињенично стање. На крају је уследило одлучивање, након чега је донета судска пресуда.

Наведена Регионална радионица представља наставак едукација за управне судије земаља региона које организује Европска канцеларија за подршку систему азила (ЕАSО).